StejnÄ› jako mnoho jiných vÄ›cÃ, i mobilnà telefony proÅ¡ly dlouhým vývojem. Ty, které známe dnes, se od tÄ›ch původnÃch velmi liÅ¡Ã. PodÃvejme se tedy, jak ty prvnà vypadaly a jak se v průbÄ›hu Äasu mÄ›nily. Tak uvidÃme, ÄÃm si vlastnÄ› bÄ›hem své existence proÅ¡ly.
Â
Â
AÄkoliv se mobily vÃce rozÅ¡ÃÅ™ily až koncem devadesátých let a Å¡irÅ¡Ã veÅ™ejnosti se staly dostupné na zaÄátku nového milénia, nejedná se o tak nový koncept, jak by se mohlo zdát. Jejich prototypy totiž ve skuteÄnosti existovaly již v sedmdesátých letech, aÄkoliv byly málo použÃvané, a to hned z nÄ›kolika důvodů.
Â
TÃm hlavnÃm a nejdůležitÄ›jÅ¡Ãm byla samozÅ™ejmÄ› jejich cena. Je pochopitelné, vzhledem k tomu, že tato technologie byla tenkrát jeÅ¡tÄ› v plenkách, že tyto pÅ™Ãstroje byly velmi drahé. Mohli si je tedy dovolit jen skuteÄnÄ› bohatÃ, a ani ti se do nich pÅ™ÃliÅ¡ nehrnuli. TehdejÅ¡Ã mobily totiž byly velmi nepraktické.
Â
Â
Když se na nÄ› podÃváme, zjistÃme, že se v podstatÄ› jednalo o velké a těžké krabice, které se nosily na pásku pÅ™es rameno. O tom, že byly těžké a nepohodlné na noÅ¡enà asi nenà potÅ™eba hovoÅ™it. NavÃc signál také nebyl dostupný vÅ¡ude, nýbrž pouze v nejfrekventovanÄ›jÅ¡Ãch lokalitách. Nebyl tedy až takový důvod si je poÅ™izovat.
Â
OvÅ¡em, jak už to u nových technologià bývá, vývoj Å¡el rychle kupÅ™edu. V prvnà řadÄ› bylo samozÅ™ejmÄ› nutné zlepÅ¡it pÅ™Ãjem. Proto bylo postaveno podstatnÄ› vÃce vysÃlaÄů. A jak se zlepÅ¡oval signál, lidé si jej byli ochotnÄ›jÅ¡Ã kupovat. NavÃc se spolu se zlepÅ¡ovánÃm technologie zmenÅ¡oval i samotný pÅ™Ãstroj.
Â
Netrvalo dlouho a objevily se mobilnà telefony tak, jak je známe dnes, byÅ¥ byly tehdy pouze tlaÄÃtkové a podstatnÄ› těžšà a silnÄ›jÅ¡Ã než ty, které známe dnes. V té dobÄ› se také zjednoduÅ¡ila výroba natolik, že bylo možné snÞit i jejich cenu tak, aby se stal skuteÄnÄ› Å¡iroce dostupný. Od té chvÃle pak již netrvalo dlouho, než jej mÄ›l prakticky každý. A tak je tomu dodnes.