AKDAS 2006

Rok se s rokem sešel a máme tu říjen - měsíc Akdasu. Plán výstupu již máme připraven, čeká se jen na jeho realizaci. Tento ročník opět budeme stejně jako před dávnými léty křižovat údolí řeky Svatavy. S drobnými změnami se půjde tradiční trasa včetně double výstupů drtivé většiny kopců. Do mojí horolezecké výbavy přibyla kamera, jinak snad z důvodu uctívání tradic se další výrazné změny nekonají.

Dne 7. října se na startu schází rekordní sedmičlenný tým. Loňskou pětici doplnila dvojka Eva a Petr. Z Akdasu se začíná stávat populární masová Akce, jen tak dál a houšť.

Ještě za šera atakujeme kótu 632 m zkrápěni mírným deštíkem, který se nám ještě několikrát během dne připomene. Na prvním vrcholu po 120 metrech začíná skučet vzájemně se podpírající nováčkovská dvojice, jedné připadá náš postup rychlý a kopec prudký a druhý si stěžuje na blíže nespecifikované ortopedické problémy. No mě pro změnu překvapuje jejich překvapení. Kdo by to byl řekl, že na vysokohorské expedici půjdeme do kopců, které vedou šikmo nahoru a že to probůh bude spojeno s jistou námahou! Bylo nám jasné, že tihle dva nepřežijí ani první pětistovku.

Ono vůbec s tou životností Akdasáků to letos bylo tak říkajíc na levačku. Jestli se v uplynulých ročnících hovořilo o úmrtnosti členů, tentokrát se jednalo o hotová jatka. Po třetím a čtvrtém výstupu nás po sérii trapných výmluv postupně opouští čtyři výletníci. Zdolat horu Akdas pokračuje trojice horolezců stejná jako loni a předloni. Tato nemilá situace přinesla expedici jedno pozitivum, ve třech se snížil počet a doba trvání přestávek, což znatelně urychlilo postup.

První dvoutisícovku jsme zvládli v rekordním čase. Již v 17 hodin jsme v celkem zachovalém stavu vyčkávali na olovském nádraží příjezd vlaku. Pro tentokrát žádná horská ubykace, ale každý hezky doma ve svém.

* * *

Třetí tisícovka proběhla po známé trase Glasberg, kopec nad Kraslicemi, Glasberg, něco a nakonec Akdas - jak již dnes běžně nazýváme rotavské čedičové varhany. Počasí se opět vydařilo na jedničku, fotografie s vlajkou na vrcholu a to by bylo pro dnešek vše. Už jenom zbývá z nasbíraných materiálů sestříhat film, aby mohly začít přípravy na příští Akdas.

mapa

mapa expedice

expediční průkaz

následující Akdas